Lider FSLI: Colegii ne cer să ne gândim serios dacă începem școala la toamnă
26 Iunie 2026, 11:50
George Purcaru, vicepreședinte FSLI, afirmă că membrii de sindicat cer conducerii să analizeze dacă profesorii se vor întoarce sau nu în clase în această toamnă.
Declarația lui Purcaru a fost făcită în contextul în care sindicatele au depus ieri la Parlament un document în care 160.000 de angajați în învățământ cer anularea măsurilor de austeritate.
„Cerem politicienilor României să treacă de la vorbe la fapte, să nu mai clameze atunci când au nevoie de voturi că educația este prioritate națională, ci să treacă la fapte. Colegii noștri ne cer inclusiv să ne gândim foarte serios dacă vom începe sau nu școala în toamnă”, a declarat George Purcaru pentru Euronews România.
Documemtul depus de sindicate la Parlament este semnat de peste 160.000 de profesori, iar organizațiile sindicale speră că aceasta va deveni un proiect de lege.
Revendicările incluse în inițiativa depusă la Parlament, așa cum au fost redactate de sindicate:
Stop supraaglomerării școlare: Maximum 22 de elevi/clasă în învățământul primar și 26 la gimnaziu și liceu.
Fără învățământ simultan în clasa a VIII-a! Toți copiii merită șanse egale la educație.
Plată corectă și respect pentru dascăli: Calcul corect pentru plata cu ora și reducerea normei cu 2 ore pentru profesorii cu gradul I și peste 25 de ani vechime.
Susținerea educației în zonele defavorizate: Primă de instalare echivalentă cu 3 salarii de bază pentru cadrele didactice care se titularizează și rămân 5 ani în zone izolate.
Sprijin pentru tineri și excelență: Burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenții la licență/masterat didactic și păstrarea burselor de excelență pe durata facultății pentru liceenii medaliați la olimpiadele internaționale.