


Profesorii nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării și de alte măsuri pregătite pentru sistemul de învățământ vor protesta zilnic la Parlament în perioada 22-30 iunie. Anunțul a fost făcut de liderul sindical Sorin Bulgaru, după o manifestație la care au participat cadre didactice din mai multe județe, inclusiv Brașov, Caraș-Severin, Alba, Hunedoara și Olt.
Sindicaliștii cer retragerea proiectului aflat în dezbatere publică în forma actuală și acuză lipsa unui dialog real între autorități și reprezentanții angajaților din educație. Potrivit acestora, noile prevederi ar putea duce la diminuarea veniturilor profesorilor și la schimbări considerate nefavorabile pentru sistem.
„Așteptăm în continuare să vedem ce se întâmplă pe scena politică. Noi avem un program pregătit pe mai departe. Mai avem de pichetat în continuare. Vom face niște pichetări în 22, 23, 24, 25, 26, 29 și 30 iunie la sediul Parlamentului. Vom continua formele de protest chiar dacă pentru alții e vacanță”, a declarat Sorin Bulgaru pentru Radio Reșița.
Printre principalele nemulțumiri invocate de profesori se află eliminarea gradației de merit, care aduce în prezent o majorare salarială de 25%, și înlocuirea acesteia cu o primă de performanță pe care o consideră incertă. De asemenea, sindicaliștii contestă modificările privind indemnizația pentru suprasolicitare neuropsihică și eliminarea sporului acordat personalului care lucrează în zone izolate.
Liderul sindical susține că problemele nu se rezumă la salarizare. „Noi suntem nemulțumiți de această lege unitară de salarizare și nu numai. Și celelalte ne-au nemulțumit de dinainte: creșterea normei, comasarea școlilor, efectivele de elevi la clasă, dirigenția, plata cu ora. Sunt foarte multe”, a afirmat Bulgaru.
Acesta a criticat și modul în care au fost purtate discuțiile cu reprezentanții sistemului educațional. „Ceea ce ne întristează este faptul că nu există un dialog social în care să discutăm, să vedem ce se poate face. N-au fost asemenea discuții niciodată. Au fost foarte târzii câteva întâlniri la care a venit inclusiv actualul domn ministru. A rămas doar cu ascultările, am rămas doar cu promisiuni, nimic clar până în momentul de față”, a declarat liderul sindical.
Sindicatul Învățământului Preuniversitar Caraș-Severin susține că proiectul legislativ a fost elaborat fără consultări constante cu partenerii sociali și avertizează că protestele vor continua dacă autoritățile nu vor modifica prevederile contestate.