fbpx

Cum primești o carte de la Cărturești, gratuit, dacă ești observator la alegeri

sursa foto: Facebook/ Cărturești

Observatorii acreditați la alegeri sunt invitați să viziteze orice librărie Cărturești din țară, în perioada 2-10 decembrie, și să aleagă gratuit o carte dintr-o selecție specială, anunță Expert Forum.

Procedura pentru a obține cartea:

  1. Solicitați unui librar indicații spre zona cu selecția de cărți.
  2. Alegeți o carte.
  3. Prezentați badge-ul de observator la casă împreună cu cartea aleasă.

Înscrieri

Deși înscrierile pentru turul 1 al prezidențialelor s-au încheiat, cei interesați pot deveni observatori pentru alegerile parlamentare, înscrierile fiind deschise până pe 26 noiembrie și disponibile aici.

Expert Forum (EFOR) își exprimă, astfel, recunoștința față de cei peste 700 de observatori acreditați pentru turul 1 al alegerilor prezidențiale și continuă să sprijine implicarea activă a societății civile în procesul electoral. În acest sens, EFOR oferă acces la training-uri online, manuale și un call center dedicat pentru pregătirea temeinică a observatorilor în ziua votului.

Într-un demers de a încuraja alegerile integre și participarea informată, Expert Forum colaborează cu librăriile Cărturești și platforma Politică la Minut. În toate locațiile Cărturești din țară, sunt disponibile flyere informative, realizate în parteneriat cu Politică la Minut, care explică, într-un limbaj accesibil, cum funcționează alegerile parlamentare și prezidențiale.

Expert Forum este un think tank din Bucureşti înfiinţat de experţi în politici publice şi reforma administraţiei. Domeniile pe care le acoperă sunt, printre altele: reforma administraţiei şi integritate; descentralizare şi finanţe publice; reforma justiţiei şi anticorupţie; energie şi transporturi; sănătate; procese electorale şi cetăţenie activă; combaterea fake news şi a dezinformării.

„Experţii noștri au fost implicaţi în cele mai importante evaluări ale reformelor instituţionale în administraţia publică şi au analizat maşinăria deciziilor de politici publice în ultimii ani în România şi ţările vecine (în special Balcanii de Vest şi Moldova), prin colaborări cu Comisia Europeană, Consiliul Europei, Banca Mondială  sau Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare. Suntem deseori invitaţi de Guvern să participăm în grupuri de lucru pentru structurarea de strategii si proiecte legislative”, potrivit site-ului oficial al Expert Forum.

Cenzură solicitată de părinți: Mark Twain, Margaret Atwood și Stephen King, interziși în școlile din Florida

Cum primești o carte de la Cărturești, gratuit, dacă ești observator la alegeri

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.