


Peste 160.000 de cadre didactice au semnat un document care va fi depus la Parlament, prin care solicită anularea măsurilor de austeritate în educație.
”Ar trebui să se facă (n.r. un proiect de lege în această sesiune parlamentară), dacă există un minim respect pentru cei 160.000 de profesori care au semnat inițiativa. Le vom depune joi la Parlament”, a declarat Marius Nistor, liderul FSE Spiru Haret, pentru Adevărul.
Întrebat care sunt partidele care s-au arătat dispuse să susțină proiectul, liderul sindical a răspuns: „Veți vedea de joi încolo”.
Potrivit sursei citate, Nistor s-a arătat încrezător că inițiativa poate fi transformată într-un proiect de lege care să ajungă la vot în Parlament, chiar și în cele doar câteva zile rămase până la vacanța parlamentară.
Contactat de Adevărul, analistul economic Adrian Negrescu s-a arătat rezervat în ceea ce privește șansele ca inițiativa să reușească.
Negrescu subliniază că, în absența unei creșteri semnificative a colectării, Guvernul va menține sau chiar va adânci măsurile de austeritate pentru a atinge țintele de deficit asumate în raport cu partenerii internaționali.
„Sindicatele pot avea orice inițiativă își doresc în materie legislativă și este de înțeles frustrarea acestora în urma iureșului de tăieri aplicate fără niciun fel de logică și fără niciun fel de studiu de impact, de către Guvern. Putem vedea această inițiativă ca pe un mijloc prin care sindicatele își manifestă această frustrare.