


Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, i-a răspuns, astăzi, profesorului Cătălin Zaman, care i-a reproșat public că distruge ”și ultima pâlpâire a educației” prin măsurile de austeritate din Pachetul Bolojan.
”Nu este singurul, sunt mai mulți. I-am spus și în mesajul pe care l-am dat public (sau le-am spus profesorilor): educația, cum o avem acum, cu norma didactică foarte scăzută în raport cu media europeană, cu timpul de lucru pe care îl înțelegem ca fiind de lucru liber, cu plata cu ora care depășește valoarea orei din norma didactică, pe care tu o ai (altfel spus, dacă iei la plata cu ora ore cât ai norma didactică, câștigi dublu cât salariul)… sunt anormale. Îi invit pe toți să construim împreună educația într-o variantă rațională, decentă am spus, performantă și echitabilă”, a afirmat Daniel David, într-o intervenție telefonică la Digi24, după ce a fost invitat să comenteze reacția profesorului Cătălin Zaman.
”Sigur că orice schimbare perturbă un echilibru, dar noi am avut această problemă majoră și o avem în zona educațională, mai ales în preuniversitar: de dragul de a nu strica echilibrul pe care îl avem la un moment dat, ne opunem la discipline noi, ore noi, conținuturi noi, Or, de foarte multe ori rămânem rupți de dinamica lumii în care trpim. Este vorba de o nouă paradigmă, mecanismele vetuste din vechea paradigmă trebuie să plece”, a adăugat ministrul.
Cătălin Zaman, profesor de limba română și director al Școlii Gimnaziale.din Clondiru, județul Buzău, î-a transmite ministrului David un mesaj public în care afirmă că varianta de reformă anunțată de Guvern înseamnă, de fapt, un omor calificat al Educației.
Cadrul didactic este inițiator al unui program prin care, în ultimii doi ani, câteva sute de copii au primit pregătire gratuită pentru Evaluarea Națională.
Prof. Cătălin Zaman, către David: Sub denumirea de reformă se ascunde un omor calificat
Stimate Domnule Ministru,
Vă adresez acest mesaj în calitate de părinte al unui elev din învățământul preuniversitar românesc, profund preocupat de direcția în care se îndreaptă sistemul de educație.
Am citit cu atenție răspunsul dumneavoastră public către profesorul Cătălin Zaman, în care afirmați că „mecanismele vetuste trebuie să plece”. În calitate de părinte, simt nevoia să vă spun că profesorii dedicați, onești și implicați – precum domnul Zaman – nu fac parte din acele „mecanisme vetuste”, ci sunt exact resursa umană valoroasă pe care ar trebui să o susțineți și să o ascultați.
Mă îngrijorează faptul că sub pretextul reformei:
– Se mărește numărul de elevi în clasă, ceea ce înseamnă mai puțină atenție pentru fiecare copil;
– Se comasează școli, ceea ce poate duce la pierderea siguranței și confortului elevilor;
– Se creează incertitudine pentru dascăli, cei care ar trebui, de fapt, sprijiniți, nu marginalizați.
Reforma este, desigur, necesară. Dar nu putem înlocui ce e valoros doar pentru că e vechi, și nu putem impune schimbări fără să ne gândim la impactul asupra copiilor, profesorilor și familiilor.
Domnule Ministru, vă rog să ascultați vocea profesorilor din teren, precum și pe cea a părinților. Vă solicit:
– Să nu transformați reforma într-o măsură pur birocratică și contabilă;
– Să consultați real și constant cadrele didactice din toate mediile, inclusiv rural;
– Să nu distrugeți – în numele modernizării – ceea ce încă funcționează: legătura firească între profesor și elev, între școală și comunitate.
Îl susțin pe profesorul Cătălin Zaman nu doar pentru curajul și demnitatea lui, ci pentru că reprezintă o categorie de profesori care au educat și educă generații de copii – printre care și copilul meu.
Cu încredere că veți ține cont de vocea părinților!