fbpx

VIDEO David Popovici a câștigat și finala de 200 m liber, la Campionatul European. Record mondial la juniori

David Popovici a câștigat și  cursa de 200 metri liber, la Campionatul European, la peste 2 secunde distanță de cel de al doilea clasat.  Popovici a realizat și un nou record mondial, de data aceasta, la juniori.

Performanța vine după ce, sâmbătă, campionul român a câștigat medalia de aur și a stabilit un nou record mondial, în finala probei masculine la 100 de metri liber, la Campionatele Europene de Înot, de la Roma. Timpul obținut de David este de 46.86 secunde.

Mesajul federației Române de Natație și Pentatlon Modern, după victoria de astăzi:

CAMPIONATUL EUROPEAN ROMA 2022
David Popovici a cucerit medalia de aur la 200 m liber. Și a stabilit trei noi recorduri ale probei!
Fantastică seară pentru România! Fantastică seară pentru sportul din țara noastră! Fantastică seară pentru înotul românesc!
David Popovici a impresionat din nou la Roma! Sportivul român a cucerit în această seară medalia de aur și în proba de 200 m liber, la Campionatul European de natație seniori de la Roma.
Timpul său din finala de azi: 1:42.97 min. – la doar 0:00.97 min. de recordul mondial de seniori.
Totuși, timpul său din această seară reprezintă un nou record mondial și european de juniori, dar și un nou record al competiției!
După ce a făcut dubla 100 m – 200 m liber la Campionatul Mondial de la Budapesta, David a reușit același lucru și la Europenele de la Roma. Cel mai bun înotător din lume în aceste două probe este un român, iar numele lui a ajuns cunoscut de o plantă întreagă: DAVID POPOVICI!
Iar elevul antrenorului Adrian Rădulescu nu și-a încheiat evoluția la Roma. Miercuri, 17 august, David la lua startul și în proba de 400 m liber.