LISTĂ Disciplinele la care liceele pot organiza concurs separat de admitere, din anul 2027 – proiect

ID 448830501 | Exam Result © Arrowsmith2 | Dreamstime.com

Din anul 2027, liceele vor putea organiza comcurs separat de adnitere pentru maximum 50% din locuri. Ministerul Educației și Cercetării a publicat, astăzi, proiectul de metodologie pentru organizarea acestor concursuri, din care face parte și lista de discipline la care acestea pot fi organizate.

Potrivit proiectului de metodologie, subiectele pentru probele de admitere sunt unice, elaborate la nivel național, de către Centrul Național pentru Curriculum și Evaluare.

Lista de discipline la care liceele teoretice pot organiza probe de concurs: 

Potrivit proiectului de metodologie, la probele concursului de admitere pot participa elevii care au obținut cel puțin nota 5 (cinci) la fiecare probă a Evaluării Naționale, stabilită după soluționarea contestațiilor.

Concursul de admitere constă în administrarea a două probe, stabilite la nivelul unității de învățământ, care vizează discipline aferente profilului/specializării, selectate din lista prevăzută în Anexa nr. 3 la Metodologia – cadru lansată în consultare:

Unitățile de învățământ liceal pot organiza concurs de admitere în clasa a IX-adupă susținerea de către elevi a evaluării naționale.

Unitățile de învățământ liceal tehnologic și tehnologic dual pot organiza, înainte de începerea repartizării computerizateprobe suplimentare de admitere.

Înscrierea la probele de admitere administrate la nivelul unității de învățământ liceal este programată pe 8 iulie (după afișarea rezultatelor la evaluarea națională, programată în 7 iulie);

Desfășurarea probelor este programată pe 9 și 12 iulie;

Comunicarea rezultatelor finale este programată pe 15 iulie. 

CALENDAR Concursurile separate de admitere la liceu încep pe 9 iulie 2027 – proiect

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.