


Cosmin Chiriță, manager al comunității MERITO, afirmă că organizația susține, în continuare, ideea de a fi realizat un audit național care să măsoare volumul real de muncă al profesorilor.
Propunerea a fost inițiată de Merito în luna august.
”Dintre principalele propuneri pe care le am avut la acel moment și pe care le susținem în continuare una dintre acestea a fost inclusiv un audit național al volumului de muncă real al profesorilor, care, în acest moment, nu există.
Ne referim foarte mult la norma de predare și la acele binecunoscute 18-20 de ore despre care inclusiv toată lumea din societate vorbește ca și cum profesorii ar munci doar 20 de ore pe săptămână, ceea ce nu este neapărat real. Norma de lucru de 40 de ore există în egală măsură, dar în realitate profesorii care își fac treaba cu responsabilitate ajung să muncească de fapt mult mai mult de 40 de ore pe săptămână”, a declarat Cosmin Chiriță în emisiunea ”Viitor pentru România”, realizată de Nicoleta Călugăreanu la Prima News.
La scurt timp după decizia de creștere a normei didactice, comunitatea MERITO a solicitat public un audit naţional detaliat despre timpul de muncă al profesorilor, ca instrument de simplificare şi eficientizare, debirocratizare şi digitalizare în sistemul preuniversitar de învăţământ.
O problemă juridică a orelor pe care un profesor este obligat să le petreacă în timpul cursurilor de formare este neclară: există un număr fix al zilelor de concediu DE ODIHNĂ pe an. În aceste zile nu ar trebui ca profesorii să fie obligați să participe la cursuri. Normal ar fi ca ele să se țină în timpul vacanței școlare, dar în zile de ACTIVITATE, altfel înseamnă că profesorii nu își efectuează toate zilele de concediu de odihnă prevăzute prin codul muncii. De asemenea, cursurile care se țin în timpul modulelor școlare nu ar trebui să fie programate înafara celor 40 de ore obligatorii săptămânal, adică între orele 16 – 20, deoarece ar însemna că un profesor muncește efectiv de la 8 la 20, ceea ce din nou contravine codului muncii.
În realitate, absurditățile acesta se întâmplă chiar acum, iar sindicatele nu iau nicio atitudine, juriștii pe care îi plătim din cotizațiile noastre nu ne consiliază, iar furnizorii cursurilor sunt total indiferenți în privința suprasolicitării la care sunt supuși profesorii înscriși la programele lor de formare!
O propunere salutară. Acest demers ar aduce lumină și pentru cei care nu vor să o vadă.