Ana-Maria Stancu: De când ChatGPT a apărut, profesorii au fost lăsați singuri. E timpul să îi sprijinim

Vineri, 14 noiembrie, la București, sub patronajul Comisiei pentru Învățământ a Camerei Deputaților, a avut loc conferința „Educația în era Inteligenței Artificiale”, organizată de EdTech România.

Evenimentul a marcat un moment de referință în abordarea transformării digitale a educației românești și a reușit să aducă la aceeași masă peste 100 de participanți: profesori, formatori, reprezentanți ai CJRAE, CCD, ISJ, membri ai Parlamentului României, precum și reprezentanți ai Comisiei Europene, printre care Head of Unit for Digital Education.

Participanții la conferință au subliniat nevoia de a găsi un echilibru între inovațiile tehnologice și importanța esențială a profesorului în procesul educativ.


Mesajele factorilor de decizie

Ana-Maria Stancu, fondatoarea RoboHub și moderatoarea conferinței, a subliniat: „În trei ani de când ChatGPT a apărut, profesorii au fost lăsați singuri. Este timpul să îi sprijinim cu instrumente clare, nu cu restricții”.

Mihai Ghigiu, Președintele Comisiei pentru Învățământ, a evidențiat necesitatea flexibilității în reglementările educaționale, iar Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European, a lansat un apel pentru adoptarea unei strategii naționale în domeniul educației digitale: „Este nevoie de o strategie pentru inteligența artificială în educație care să pregătească România pentru următorul cadru financiar multianual. Dacă pierdem trenul AI, costurile de recuperare vor fi mult mai mari.”

 

Deputatul Ștefan Pălărie a subliniat urgența adaptării curricumului și nevoia ca alfabetizarea AI ar trebui să înceapă din învățământul primar, așa cum Estonia și Republica Moldova o fac deja cu mult curaj. „Nu putem rămâne doar pe umerii profesorilor – trebuie o paradigmă inclusă în învățământul românesc” a mai spus acesta.

La conferință a participat și Liliana Antoci, consiliera premierului pe zona de educație. Aceasta a evidențiat necesitatea recalibrării profilului profesorului: „Reforma educației trebuie să înceapă cu pregătirea resursei umane pentru catedră. Avem nevoie de protocoale de evaluare a fiabilității instrumentelor AI și de criterii clare de selecție și integrare în sistemul educațional.”


⇒ Directoarea Andreia Bodea: Și în Colegiul Național „I.L. Caragiale” există elevi analfabeți funcțional


Cătălin Vișan, consilier pe zona de AI al Ministrului Educației, a anunțat: „Lucrăm la un cadru pentru inteligența artificială care va fi în consultare publică într-o lună. În 3-4 luni urmează un ghid serios pentru AI în educație. Avem deja proiecte pilot în învățământul universitar și preuniversitar.”

 

O prezență semnificativă a avut și Georgi Dimitrov, Head of Unit for Digital Education la Comisia  (șeful unității pentru educație digitală la Comisia Europeană), care a anunțat în premieră că, în următorii ani, evaluarea PISA va include competențe legate de inteligența artificială: „Comisia actualizează ghidurile etice și dezvoltă AI Literacy Framework (un cadru de alfabetizare în domeniul AI) pentru învățământul primar și secundar.”

Această conferință a reprezentat un pas important în conturarea viitorului educației românești, punând accent pe integrarea tehnologiei și pe formarea profesorilor pentru a asigura o pregătire adecvată a tinerelor generații într-o lume din ce în ce mai digitalizată.


Despre organizatori

EdTech România este prima inițiativă de tip cluster dedicată inovării în educație prin tehnologie, care reunește organizații, universități, companii și instituții publice ce promovează digitalizarea și dezvoltarea competențelor digitale.

Asociația pentru Promovarea Educației Deschise (APED) este o organizație non-profit românească dedicată dezvoltării și promovării conceptului de educație deschisă prin inițierea și implementarea de proiecte inovatoare ce utilizează metode și tehnologii moderne. Prin activităţile sale, APED urmărește să creeze contexte în care accesul la educație să fie liber, continuu şi adaptat realităților digitale, susținând astfel ideea „orice-se-poate-învăța, oriunde şi oricând”.

Edu Apps contribuie semnificativ la digitalizarea educației prin formarea continuă a cadrelor didactice în pedagogie digitală şi integrarea eficientă a instrumentelor tehnologice în sala de clasă — de exemplu, în cadrul proiectului „Clasa Viitorului – Pedagogie Digitală”, dedicat dezvoltării competențelor digitale la profesori din mediul rural.

RoboHub este centrul de excelență în domeniu Ai și robotică și oferă cursuri de introducere în inteligenţa artificială adresate cadrelor didactice şi părinţilor, care explică funcţionarea AI-ului şi modul în care acesta poate fi integrat în procesul educaţional. De asemenea, RoboHub pune la dispoziţie programe de „AI literacy” pentru elevi, contribuind astfel la dezvoltarea competenţelor digitale timpurii într-o manieră activă şi interactivă.

Poate te interesează și

Profesorii cu posturi viabile să nu mai susțină Titularizarea – petiție

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.