


Studenții care au obținut un loc în Programul Național „Tabere Studențești” sunt nevoiți să suporte integral costurile deplasării către stațiunile de tabără, după ce facilitatea de 90% la transportul feroviar a fost limitată doar la ruta dintre domiciliu și centrul universitar. Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) susține că această situație transformă un program cu caracter social într-unul accesibil doar celor care își permit să plătească transportul și solicită Guvernului și Parlamentului eliminarea restricțiilor.
Potrivit organizației, restrângerea facilității de transport a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2025, prin Ordonanța de urgență nr. 156/2024, iar măsura a fost menținută și în 2026 prin Le gea nr. 141/2025. Astfel, studenții beneficiază de reducerea de 90% doar pentru deplasările între localitatea de domiciliu și centrul universitar în care studiază, fără a mai putea folosi facilitatea pentru participarea la activități academice, culturale, de voluntariat sau la programe dedicate acestora, inclusiv taberele studențești.
ANOSR atrage atenția că Programul Național „Tabere Studențești”, una dintre cele mai vechi politici publice dedicate studenților, oferă anual locuri gratuite care includ cazarea și masa pentru studenții cu rezultate academice foarte bune, pentru cei implicați în activități de voluntariat, culturale, artistice, științifice și sportive, precum și pentru studenții proveniți din medii dezavantajate. Scopul programului este de a încuraja implicarea în comunitatea universitară și de a asigura accesul echitabil la oportunități de dezvoltare personală și socială.
Reprezentanții studenților susțin că limitarea facilităților de transport contrazice obiectivele programului, deoarece accesul la tabere ajunge să depindă de posibilitățile financiare ale fiecărui beneficiar.
Potrivit unei analize realizate de ANOSR, restrângerea facilității de transport a redus cheltuielile statului cu aproximativ 14,6 milioane de lei în 2025, echivalentul a circa 0,0021% din totalul cheltuielilor bugetului de stat. Organizația consideră că economia este nesemnificativă în raport cu efectele produse asupra mobilității studenților și accesului acestora la oportunități educaționale și sociale.
În ceea ce privește ediția din acest an a Programului Național „Tabere Studențești”, estimările ANOSR arată că beneficiarii vor suporta împreună aproape 978.500 de lei pentru transportul feroviar dus-întors către destinațiile de tabără. Costul mediu estimat pentru fiecare student este de 279,56 lei, sumă pe care organizația o consideră semnificativă, mai ales în cazul unui program destinat inclusiv studenților din medii vulnerabile.
ANOSR solicită Guvernului și Parlamentului să revină la aplicarea reducerii de 90% pentru toate călătoriile studenților, așa cum prevede Legea învățământului superior nr. 199/2023. Organizația susține că actualele restricții afectează participarea studenților la activități educaționale, culturale, de voluntariat, programe de practică și mobilitate, precum și la programe sociale precum taberele studențești, în timp ce impactul asupra bugetului de stat rămâne unul redus. Potrivit reprezentanților studenților, situația este cu atât mai paradoxală cu cât statul finanțează cazarea și masa în cadrul taberelor, însă lasă în sarcina beneficiarilor costurile necesare pentru a ajunge efectiv la destinație.
CCR: Plata cu ora și bursele nu pot face obiectul inițiativei legislative a sindicatelor