


Elevii de clasa a patra din Republica Moldova vor primi note la limba română și matematică în loc de calificative, pentru ca adaptarea la gimnaziu să fie mai ușoară, a anunțat Dan Perciun, ministrul Educației de la Chișinău.
”A fost o solicitare venită din partea învățătorilor, dar și din partea părinților pe care am discutat-o pe larg. Noi am pilotat în acest an această revenire. Acum modificăm și Codul pentru ca să putem să consfințim această decizie din septembrie 2026.
Logica este următoarea: astăzi copiii se întâlnesc prima dată cu notele în clasa a V-a și coincid două evenimente destul de stresante. Pe de-o parte apar mai multe discipline școlare, mai multe cadre didactice cu care interacționează. Nu mai este doamna învățătoare alături de ei, cum a fost în clasele primare. Și totodată vin și notele și atunci am considerat că ar trebui să separăm aceste două evenimente în viața lor. Notele să fie introduse într-un mediu mai familiar pentru ei, alături de doamna învățătoare și să nu există acel șoc despre care ne spun mulți odată cu tranziția în clasa a V-a”, a explicat Dan Perciun, într-un interviu acordat Radio Iași.
”Câteodată, copii cu calificativul ”Foarte Bine” au note de 6 – 7 și nu înțeleg cum a fost posibil acest decalaj. Părinții au multe întrebări, există neclarități, o pasare a responsabilității și atunci am zis să găsim un echilibru, să menținem pe de-o parte obiectivul fundamental legat de calificative la clasele primare, să nu fie despre competiție, să nu fie despre performanță academică, să fie despre curiozitate, descoperire, dezvoltarea competenților socio-emoționale, dar totodată, să ușurăm tranziția la note și să o facem într-un mediu familiar. Și atunci compromisul pe care l-am găsit este acesta. La disciplinele de examen, respectiv română și matematică, notele se introduc din clasa a IV-a. Evaluarea de clasa IV-a este obligatorie, similară celei de absolvire a gimnaziului și liceului”, a adăugat Dan Perciun.