Începând cu acest an universitar, limba română va fi parte din oferta educațională a Universității Cambridge din Marea Britanie, anunță Ministerul Educației.
Potrivit unui comunicat al instituției, Institutul Limbii Române anunță organizarea concursului pentru ocuparea a 4 posturi de lector de limba română la următoarele instituții de învățământ superior:
🏛️ Universitatea Cambridge, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord
🏛️ Universitatea Mohammed V din Rabat, Regatul Maroc
🏛️ Universitatea „Sf. K. Ohridski” Sofia, Republica Bulgaria
🏛️ Universitatea de Stat din Comrat, Republica Moldova
Candidații trebuie să fie cadre didactice, titulare într-o instituție/unitate de învățământ românească acreditată sau autorizată, cu o vechime la catedră de minimum 2 ani.
Postul de lector de limba română presupune promovarea limbii, literaturii, culturii și civilizației românești prin: activități didactice (curs, seminar, laborator, consultații, examene, elaborarea de materiale didactice, traduceri etc.), de cercetare științifică (participări/organizări de manifestări științifice, îndrumarea și coordonarea studenților etc.), precum și prin organizarea și participarea la alte activități profesionale și culturale în comunitatea academică.
Mai multe informații despre posturi, cerințe, calendarul concursului, lista documentelor din dosarul de concurs, precum și alte detalii sunt disponibile aici.
M ai m ul te i nf or m ați i d e sp r e p os tu ri, ce r inț e, ca co li