”Kit de supraviețuire” pentru părinți, oferit de profesoara Alexandra Chirea

Alexandra Chirea, profesoară de limba franceză, a dezvăluit că le-a oferit părinților elevilor săi un ”kit de supraviețuire”.

”De ziua educației, o să postez kitul de supraviețuire pe care l-am dat părinților anul acesta la ședințele cu părinții, poate îl veți folosi cândva. El nu este unidirecțional, doar de la profesor către părinte, ci poate porni și de la părinte către profesor”, a transmis cadrul didactic, pe pagina sa de Facebook.

Obiectele din kitul de supraviețuire oferit de profesoara Alexandra Chirea:

1. Plic de cafea – pentru energia de care aveți nevoie anul acesta
2. Bomboană – pentru a îndulci momentele amare ale parentingului
3. Șervețel – pentru a vă șterge lacrimile atunci când veți simți că nu o scoateți la capăt
4. Agrafă de birou – pentru a vă ține gândurile în ordine, căci adolescența înseamnă mult haos
5. Plasture – pentru a vindeca micile răni inevitabile, ale dumneavoastră sau ale copilului
6. Gumă de mestecat – pentru a va păstra calmul în timpul conversațiilor cu adolescentul din dotare
7. Carnețel și creion – pentru a nota toate momentele bune și nebune prin care veți trece alături de copilul dumneavoastră, căci acestea vor fi amintiri de neuitat
8. Lipici – pentru a lipi, uneori metaforic, piesele fragile ale relației cu adolescentul dvs. Adesea, un gest mic poate reconstrui o punte de înțelegere și încredere.
9. O piuneză – să nu călcați în piuneze, cam așa arată tărâmul adolescenței, pășiți cu grijă, dar și cu fermitate. Nu folosiți cuvintele ca pe niște piuneze, pentru că pot lăsa urme adânci.
10. Gumă de șters – pentru a șterge toate greșelile copilului, dar și ale dumneavoastră, și a vă da șansa să o luați de la capăt. Nimic nu este iremediabil.



”Am oprit un kit și pentru mine. Și noi, profii, avem nevoie de toate cele de mai sus. Niciun profesor nu are rețeta perfectă atunci când vine vorba de educație. Vom greși, dar vom face și bine. Să faci educație nu e ușor și știm deja că în România bătaia se dă pe copiii deja educați. Să nu îi uităm pe ceilalți, pentru care suntem singura șansă. La mulți ani educatorilor-lumină, aceia care inspiră, aceia care seduc, aceia care nu renunta, aceia care au curajul să ajungă până la luminița de la capătul tunelului! În educație, întotdeauna există lumina, trebuie să ai răbdare să o găsești. Și să nu îți fie frică de întuneric ❤”, mai transmite Alexandra Chirea.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.