


Profesorii blocați în Dubai pot să apeleze la învoirea colegială, astfel încât să nu piardă zile de muncă și nici să nu li se suspende contractul de muncă, au declarat pentru Educație Privată surse din Ministerul Educației.
Conform surselor citate, cadrele didactice care nu pot reveni în țară din cauza situației din Orientul Mijlociu pot beneficia de articolul 29 din contractul colectiv de muncă:
”Personalul din învățământ poate beneficia, pentru rezolvarea unor situații personale deosebite, dovedite cu documente justificative, de zile libere plătite, pe bază de învoire colegială. Angajatul care solicită acordarea acestor zile libere plătite are obligația de a-și asigura suplinirea cu personal calificat, care nu va fi remunerat. Cererea de învoire colegială se depune la registratura unității/instituției, cu indicarea numelui și prenumelui persoanei care asigură suplinirea pe perioada învoirii. Cererea se soluționează în maximum 24 de ore.”
Din informațiile apărute până în acest moment, grupul cel mai numeros de profesori blocați în Dubai este din județul Bacău. Este vorba de 28 de cadre didactice care însoțesc doar 9 copii.
Conducerile unităților didactice au recurs la profesorii suplinitori și la cadrele didactice ieșite la pensie pentru a înlocui, la clase, profesorii blocați în Emiratele Arabe Unite, a precizat inspectorul general adjunct de la ISJ Bacău, Lavinia Misăilă: ”Deocamdată, pentru cadrele didactice care sunt plecate, unitățile de învățământ au asigurat suplinitori la clasele unde predau aceste cadre didactice, astfel încât elevii să nu piardă orele. Iar cadrele didactice încă analizăm posibilitățile, fie pot depune solicitări, o cerere la unitatea de învățământ pentru o învoire colegială sau încă mai analizăm posibilitățile legale în care ei pot fi ajutați în această perioadă.”