Florentina Sâmihăian: Gramatica trebuie studiată la liceu, dar diferit față de gimnaziu

Conf. univ. dr. Florentina Sâmihăian, cadru universitar la Facultatea de Litere din cadrul Universității din București, afirmă că este necesar ca și elevii de liceu să studieze gramatica dar într-o formă diferită de cea din gimnaziu.

„La liceu e necesară gramatica, dar într-o altă formă. La gimnaziu ei au pus cărămizile, adică morfologie, sintaxă, știu ce e un substantiv, ce e un predicat nominal, verbal și așa mai departe.

La liceu trebuie să mergem un pas mai departe, adică ei să înțeleagă că limbajul înseamnă construire de sensuri. Pentru asta îți trebuie o abordare mai degrabă pragmatică, pentru ca ei să înțeleagă în ce măsură contextele sunt importante pentru felul în care tu construiești sensuri”, a declarat Florentina Sâmihăian, în podcadrul DC Edu, difuzat pe platforma DC News.

”Cum aplici, de exemplu, ce știi tu despre sintaxă atunci când analizezi un text? Vezi o inversiune acolo, vezi o topică ciudată, păi hai să vedem de ce apare așa în textul ăla. Are vreo semnificație? Pune accentul poate pe un anumit cuvânt și nu pe altele.

Ce aș vrea eu să spun e că gramatica trebuie integrată, la nivelul liceului, în receptarea textului, în redactare, cum folosim ce știm din domeniul limbii pentru a redacta texte clare, texte concise, convingătoare, coerente”, a explicat cadrul universitar.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.