„Ultimul curs” al Andreei Chiș se reia public, ca gest de recunoștință

Facebook/Andrea Chis

Ultimul curs susținut de Andrea Chiș la Facultatea de Drept a Universității Babeș-Bolyai va fi reluat într-un format public, pe 24 februarie 2026, de la ora 18.00, în sala mare a Casei de Cultură a Studenților din Cluj-Napoca. Anunțul a fost făcut de Andi Daiszler, președintele Asociației Daisler, care a inițiat evenimentul ca formă de recunoaștere publică a activității fostei judecătoare și fostei membre a Consiliului Superior al Magistraturii.

Decizia vine la scurt timp după ce Andrea Chiș și-a încheiat activitatea didactică la UBB, pe 16 ianuarie 2026, printr-un ultim curs ținut în fața a aproximativ 20 de studenți de la masterul de Drept procesual civil. Momentul a fost relatat ulterior de profesoară într-o postare pe Facebook, în care a vorbit despre curaj, adevăr, responsabilitate și limitele libertății într-o cultură organizațională rigidă.

Andi Daiszler spune că reacțiile generate de acea postare l-au convins că mesajul Andreei Chiș merită o audiență mult mai largă.

„Un ultim curs susținut de o voce ca a domniei sale în domeniul juridic românesc contemporan ar avea nevoie de o sală cel puțin mai mare”, a scris acesta, apoi a contactat conducerea Casei de Cultură a Studenților pentru a face posibilă reluarea simbolică a cursului.

Întrebat de Educație Privată de ce a considerat important să inițieze acest eveniment, Andi Daiszler a declarat că „atunci când identifici repere morale în jurul tău trebuie să le validezi și să le recunoști valoarea. Și să încerci să-i faci și pe alții să le vadă, într-o lume plină de non-repere”.

„Ultimul curs” reluat public la Cluj-Napoca va fi, astfel, un gest de recunoaștere față de o carieră marcată de confruntarea cu limitele sistemului și de asumarea unor valori exprimate constant în spațiul public.

Accesul este liber

La evenimentul din 24 februarie 2026, pe lângă intervenția Andreei Chiș, sunt anunțați invitați speciali, iar publicul este așteptat să fie format nu doar din studenți, ci și din „oameni dornici să o vadă și să-i mulțumească”, potrivit inițiatorului. Accesul va fi gratuit, urmând ca organizatorii să publice un formular de înscriere.

Andrea Chiș a devenit cunoscută la nivel național după apariția sa în documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder. Filmul, care a depășit cinci milioane de vizionări online și a fost difuzat de Televiziunea Română și BI TV, a readus în dezbaterea publică tema influențelor din sistemul judiciar și a transformat-o pe Andrea Chiș într-un reper de integritate și responsabilitate instituțională.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.