


Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) a anunţat că va organiza proteste masive în întreaga ţară pe 29 septembrie, odată cu începerea anului universitar. Studenţii reclamă măsurile de austeritate din Educaţie şi modul în care au fost luate deciziile, afirmând că mesajele lor au fost constant ignorate.
„Încă de la finalul anului 2024, educaţia a fost prima vizată de tăierile bugetare. Ordonanţa de urgenţă nr. 156/2024, prin care studenţii au pierdut reducerea de 90% la transportul feroviar intern, a fost primul semnal al nepăsării statului”, au transmis reprezentanţii ANOSR într-un comunicat.
Ei reamintesc că limitarea reducerii la transport doar pe ruta dintre centrul universitar şi domiciliu a fost justificată de Guvern prin economii bugetare, deşi cheltuielile aferente reprezentau doar 0,027% din bugetul general consolidat şi 0,01% din PIB.
Organizaţia subliniază că petiţia iniţiată atunci, semnată de peste 50.000 de persoane, precum şi adresele trimise Guvernului, Parlamentului şi ministerelor Educaţiei şi Transportului au rămas fără rezultat. Ulterior, o altă decizie a vizat reducerea fondului de burse cu aproximativ 52%, ceea ce a lăsat, potrivit ANOSR, circa 44.000 de studenţi fără sprijin financiar începând cu iulie 2025.
„Analiza ANOSR «Bursele studenţilor – „povara” statului de 10 ani» arată neglijenţa cu care au fost trataţi studenţii în ultimul deceniu. Nici procentul de peste 40% de abandon universitar nu a oprit statul să diminueze fondul de burse”, mai afirmă organizaţia.
Nemulţumirile studenţilor s-au materializat deja în proteste la Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Suceava, Baia Mare, Alba Iulia şi Galaţi, pe 26 iunie, urmate de o nouă mobilizare, pe 8 septembrie, alături de sindicatele din învăţământ şi organizaţiile elevilor.
„În ciuda tuturor demersurilor, utilizând inclusiv instrumente diplomatice, analize documentate şi presiune publică, lucrurile nu s-au schimbat. Din acest motiv, anunţăm proteste masive în toată ţara, împotriva măsurilor de austeritate adoptate în educaţie şi împotriva tratamentului la care sunt supuşi studenţii, cărora li se ignoră mesajele şi dreptul de a fi parteneri în procesul decizional”, au precizat liderii ANOSR.
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România reuneşte organizaţii din 20 de centre universitare, 31 de universităţi şi însumează 136 de organizaţii membre.
Sacrificiile făcute de studenții români ca să nu abandoneze facultatea