


Liceul „Ion Neculce” din Iași este una dintre cele 26 de unități de învățământ care s-au înscris în programul de pilotare a planurilor cadru. Marilena Bârsan, directoarea liceului, a explicat la Radio Iași că școala pe care o conduce va aplica o pilotare pe filiera umană.
În emisiunea Starea Educației, directoarea a explicat că procesul de pilotare va însemna pentru profesori și faptul că vor petrece mai mult timp în școală.
”Este foarte important pentru noi ca elevul să înțeleagă că, de fapt, realitatea este pluridimensională și că poate fi abordată din perspectiva tuturor disciplinelor pe care le studiază la clasă. Ne-am gândit să abordăm din perspectivă modulară acest lucru și, cel mai probabil, vom avea module în care vom face disciplinele de trunchi comun și module în care vor fi abordate, să spunem, anumite opționale transcurricular și cred că vom aplica această alternanță tocmai pentru ca elevii să poată decela între ceea ce presupune abordarea din anumite puncte de vedere și ceea ce presupune abordarea pluridisciplinară”, a explicat directoarea.
”Viitoarea pilotare presupune să stăm mai mult timp în școală, în primul rând, pentru că, personal, cred cu tărie că o școală se construiește pe umerii unor oameni și oamenii respectivi sunt, de fapt, o echipă. Și cred că această pilotare o să presupună, în primul rând, să ne întâlnim și să depășim, să spunem, rigiditățile mentale pe care le avem fiecare dintre noi și să ajungem undeva la mijloc și să ne punem de acord și să înțelegem că fiecare obiect este la fel de important, pentru că fiecare dintre noi și fiecare dintre obiectele pe care le predăm, practic, reprezintă o perspectivă asupra realității. Ceea ce, din punctul meu de vedere, cred că este benefic. Poate fi inconfortabil, dar nu înseamnă că este rău”, a argumentat Marilena Bârsan.
Până la urmă ,,CE VOR FACE ÎN ȘCOALĂ”? Asta-i întrebarea!
Ce pricepem din acest citat? ”Viitoarea pilotare presupune să stăm mai mult timp în școală, în primul rând, pentru că, personal, cred cu tărie că o școală se construiește pe umerii unor oameni și oamenii respectivi sunt, de fapt, o echipă. Și cred că această pilotare o să presupună, în primul rând, să ne întâlnim și să depășim, să spunem, rigiditățile mentale pe care le avem fiecare dintre noi și să ajungem undeva la mijloc și să ne punem de acord și să înțelegem că fiecare obiect este la fel de important, pentru că fiecare dintre noi și fiecare dintre obiectele pe care le predăm, practic, reprezintă o perspectivă asupra realității.” Care ,,REALITATE”?