


Președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat că autoritățile vor accelera procedura legislativă pentru interzicerea accesului la rețelele de socializare în cazul copiilor sub 15 ani, astfel încât măsura să intre în vigoare din septembrie, odată cu începutul noului an școlar. În paralel, Franța pregătește și interzicerea telefoanelor mobile în licee, pe fondul îngrijorărilor legate de impactul tehnologiei asupra sănătății și dezvoltării copiilor, potrivit Euronews.
Macron a precizat că le-a cerut membrilor guvernului să inițieze o procedură legislativă accelerată, astfel încât proiectul de lege să avanseze rapid și să fie adoptat la timp de Senat.
„Creierele copiilor și adolescenților noștri nu sunt de vânzare. Emoțiile copiilor și adolescenților noștri nu sunt de vânzare și nu trebuie manipulate. Nici de platforme americane, nici de algoritmi chinezi”, a declarat președintele Franței.
Macron spune că viitoarea legislație va stabili reguli clare atât pentru elevi, cât și pentru familii și cadre didactice.
„Interzicem rețelele de socializare pentru copiii sub 15 ani și vom interzice telefoanele mobile în liceele noastre. Cred că aceasta este o regulă clară. Clară pentru adolescenți, clară pentru familii, clară pentru profesori. Și mergem mai departe”, a declarat șeful statului.
Referindu-se la proiectul de lege care urmează să fie dezbătut luni în ședință publică, Macron a explicat că este vorba despre „un text mult mai simplu”, care respectă promisiunea făcută, respectiv interzicerea rețelelor de socializare pentru minorii sub 15 ani și a telefoanelor mobile în licee.
Datele autorității franceze de sănătate ANSES arată amploarea fenomenului. Potrivit unui raport publicat în decembrie, aproape 90% dintre tinerii cu vârste între 12 și 17 ani folosesc zilnic un smartphone pentru a accesa internetul, iar 58% utilizează aceste dispozitive pentru rețelele de socializare. Totodată, unul din doi adolescenți petrece zilnic între două și cinci ore pe smartphone.
Raportul ANSES evidențiază mai multe efecte negative asociate utilizării rețelelor de socializare, printre care scăderea stimei de sine și expunerea crescută la conținut legat de comportamente riscante, precum automutilarea, consumul de droguri și suicidul. În acest context, mai multe familii din Franța au depus plângeri împotriva TikTok, după sinucideri ale unor adolescenți pe care le consideră legate de conținut periculos distribuit pe platformă.
La nivel internațional, măsuri similare au fost deja adoptate. În Australia, companiile de social media au revocat accesul pentru aproximativ 4,7 milioane de conturi identificate ca aparținând unor copii, după intrarea în vigoare a interdicției privind utilizarea rețelelor de socializare de către persoanele sub 16 ani. Legea a generat dezbateri intense privind utilizarea tehnologiei, confidențialitatea, siguranța și sănătatea mintală a copiilor și a determinat și alte state să analizeze adoptarea unor măsuri similare.
Milioane de conturi dezactivate în Australia, după interzicerea accesului minorilor la social media