fbpx

Elevii care învățau înghesuiți în apartamente au fost mutați într-o altă clădire

sursa foto: Facebook/ Roxana Nona Dima

Elevii de clasă pregătitoare, care învățau înghesuiți în apartamente de bloc, au fost mutați într-o altă clădire.

Potrivit Vremea Nouă, copiii vor merge la cursuri într-o clădire în care a funcționat, timp de aproape trei ani de zile, Direcția Silvică Vaslui.

Noile săli de clasă sunt pregătite să primească elevii, spune viceprimarul Lucian Braniște.

„Sunt șase săli, patru birouri și un spațiu ce poate fi folosit ca secretariat. Clădirea este supravegheată video și dispune de curte, unde elevii pot ieși să se recreeze. Stația de autobuz este la 50 de metri distanță, la fiecare 15-20 de minute trece câte un mijloc de transport în comun, ceea ce e foarte bine. În plus, dimineața, când se duc copiii la școală, drumul e liber, pentru că majoritatea oamenilor vin în oraș. Din punctul meu de vedere, este cea mai bună soluție. Vineri a fost chemată conducerea școlii și și-a dat acordul ca de luni (n.r. astăzi) elevii să vină la cursuri în acea clădire. Apoi, am informat Inspectoratul Școlar și Direcția de Sănătate Publică. Toată lumea a fost de acord. Dintre părinți, 99% sunt mulțumiți de această soluție. Tot timpul va rămâne 1% care va fi de altă părere, însă nu avem ce face”, a declarat viceprimarul Lucian Braniște pentru Vremea Nouă,

Edilul a explicat cum s-a ajuns ca elevii să învețe în apartamente de bloc.

„Îmi pare rău ca s-a ajuns în această situație, a fost o scăpare din partea tuturor factorilor implicați. Noi am început discuțiile cu conducerea școlii și Inspectoratul Școlar, am avut întâlniri cu reprezentantul părinților, am făcut un inventar al tuturor sălilor de clasă libere din municipiu și un inventar la altor spații, iar în final am ales cele două apartamente – unul cu două camere, iar celălalt cu trei camere. Ambele sunt patrimoniul municipiului Vaslui și au fost folosite până acum ca spații de grădiniță. Conducerea Școlii Nr. 10 le-a văzut, a fost de acord ca acolo să vină elevii de clasă pregătitoare, iar noi le-am amenajat. Apoi, când au fost aduse băncile și scaunele, ne-am trezit că spațiul era prea mic, iar elevii stăteau înghesuiți. Dar nu mai aveam ce face, pentru că urma începutul de an școlar. Nu puteam să remediem această situație de pe o zi pe alta și am cerut înțelegere pentru câteva zile. Am analizat, din nou, toate spațiile libere și am ajuns la varianta aceasta – clădirea de la ieșirea dinspre Moara Grecilor, unde a funcționat, doi-trei ani zile, și Direcția Silvică Vaslui. Cele două clase vor învăța acolo temporar, pe perioada desfășurării lucrărilor de reabilitare sau până când se vor întruni condițiile pentru a se putea desfășura actul educațional în clădirea Școlii nr. 10”, a adăugat viceprimarul Lucian Braniște.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.