fbpx

David Popovici, medalie de aur la Campionatul European

Sursă imagine: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

David Popovici a obținut medalia de aur la proba de 200 metri liber de la Campionatul European, anunță GSP.ro. Campionul român s-a calificat în finală cu cel mai bun timp, departe de urmăritori, 1:43:08, și era favorit la primul loc.

Timpul înotătorului în ultimul act al competiției de la Kazan e unul senzațional: 1:42:12, precizează jurnaliștii publicației cu profil sportiv.

Comitetul Olimpic și Sportiv Român l-a felicitat pe Popovici, într-o postare pe Facebook:

AUUR, David Popovici!
David Popovici a câțtigat prima medalie la seniori , aur la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Kazan, Rusia.
David a terminat primul la 200 m liber cu 1:42.12 și a devenit campion european pe distanța sa preferată. Sportivul legitimat la CS Dinamo și antrenat de Adrian Rădulescu, a avut un final excelent de cursă și a sosit cu 0.08 sutimi de secundă înaintea olandezului Kroon. Pe trei a terminat alt olandez, Pijnenburg.
Imnul României s-a auzit prima dată la Kazan. Robert Glință a luat argint și bronz în procedeul spate, la 50 m și 100 m.
Felicitări, David! Succes la 100 m liber!
Felicitări, Adrian Rădulescu!
#teamromania e mândră de voi!

Cum se descrie Popovici: ”Un băiat care înoată repede”

David Popovici, înotătorul român în vârstă de 16 ani, care a obținut trei medalii de aur, una de argint și a doborât două recorduri mondiale la europenele de juniori, se descrie cu simplitate. ”Sunt un băiat care înoată repede și care are niște antrenori foarte buni”, a declarat Popovici, în luna iulie, la întoarcerea în țară de la Campionatele Europene de juniori.

”Antrenorii mei, Adrian Rădulescu și Dragoș Luscan sunt unii dintre cei mai importanți oameni, fără de care nu aș fi putut să ajung aici”, a spus campionul român.

”Le mulțumesc, de asemenea, părinților mei. Aș vrea să mulțumesc federației, tuturor celor care mă susțin, pentru că sunt o mulțime de oameni și mi-ar lua o veșnicie să-i numesc pe toți.

Vă mulțumesc tuturor!”, a adăugat David Popovici.

Înotătorul a luat decizia să își continue studiile în România, deși a primit oferte de la universități din Statele Unite ale Americii.

„De când s-a deschis sezonul de recrutări, am primit o grămadă de oferte de la foarte multe universități, și de la cele mai prestigioase din America. Am fost onorat. Numai că, după mult timp de gândire, am ajuns la concluzia că mi-e foarte bine aici”, a declarat Popovici, la Digi FM.

Campionul la înot în vârstă de doar 16 ani care a obținut locul 4 în finala de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a fost în atenția mai multor universități din SUA, după cum dezvăluia antrenorul său, într-un interviu acordat GSP.ro.