


Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj a achiziționat două hoteluri cu bani de la bugetul de stat, prin Ministerul Educației. Transformarea lor în sedii de facultăți a fost încredințată unor firme clujene cu zeci de contracte pe bani publici. S-a întâmplat în 2021 și 2022, când instituția era condusă de Daniel David, actualul ministru al Educației și cercetării, scrie Libertatea.
UBB a plătit 9,5 milioane de euro pentru hotelul Opera Plaza și 4,6 milioane pentru Hotelul Onix, ambele achiziții fiind făcute de la oameni de afaceri apropiați de zona politică locală. Evaluarea prețurilor a fost realizată de un expert care este, în același timp, și cadru didactic asociat la universitate.
Tranzacțiile au avut loc într-o perioadă în care sectorul HoReCa era puternic afectat de restricțiile pandemice, iar vânzarea hotelurilor a scăpat două companii private de datorii.
Dacă achiziția a fost considerată o „investiție strategică”, costurile de transformare ridică semne de întrebare. Reamenajarea Opera Plaza a costat aproximativ 8,2 milioane de euro, deși proiectul fusese estimat inițial la 4,8 milioane. Diferența a apărut în urma unor acte adiționale.
Lucrările la Hotelul Onix sunt în derulare și au ajuns deja la 456.000 de euro. Raportele de expertiză premergătoare cumpărării arată însă că spațiile din clădire nu permit amenajarea unor săli de curs de mari dimensiuni, contrar promisiunilor făcute de conducerea UBB.
În total, achiziția și transformarea celor două hoteluri au costat peste 22,8 milioane de euro din bugetul Educației.
La momentul achizițiilor, Universitatea Babeș-Bolyai era condusă de rectorul Daniel David, ales în 2020 și reales în 2024, fără contracandidat. El s-a autosuspendat din funcția de rector după numirea ca ministru al Educației în guvernul actual.
Citește articolul integral în Libertatea.
Ministrul David nu a avut job în studenție: „Am fost susținut de părinți”