


Andreia Bodea, directoarea Colegiului Național ”I.L. Caragiale” din București, afirmă că pentru noul ministrul al Educației numirea în această funcție poate reprezenta un act de sinucidere politică.
”Este foarte de curând numit noul ministru și e mult prea devreme să pot să îmi exprim un punct de vedere. Mă bucur că în sfârșit avem ministru, pentru că era o situație care deja devenise ciudată. Este Ministerul Educației și Cercetării, este un minister greu de tot și evident că de aceea a și durat atât de mult. Clar este un act de curaj.
Dar poate fi și un act de – poate fi, n-am spus că va fi – coate fi și un act de sinucidere politică”, a declarat profesoara Andreia Bodea, în emisiunea Info Edu de la TVR Info.
”Nu știu cum să spun, pentru că, până la urmă, noul nostru ministru preia niște lucruri de care nu este responsabil, da, dar le preia. În acest moment este ca și cum el ar fi responsabil. Multă nemulțumire, multă frustrare, multă schimbare, o grevă care bate la ușă. N-nu ar fi fost ușor nici pentru Spiru Haret”, a adăugat cadrul didactic.