
Profesorul de matematică Flavian Georgescu, antrenor al lotului de elevi olimpici din ICHB și fondator al Centrului educațional Mate Performanță, afirmă că sistemul educațional din România are probleme profude, care trebuie rezolvate urgent.
”Din punctul meu de vedere, suntem praf cu sistemul educațional, trebuie renăscut. Însă, acești copii care obțin aceste rezultate formidabile la olimpiadele internaționale trăiesc pentru a face performanță. Nu doar sunt talentați. Ei au găsit un scop în sine în a performa. Poate se mută din alte orașe în Capitală pentru a avea parte de cele mai bune pregătiri. Nu mă refer doar la bani, mă refer la timp. Mă refer o grămadă de sacrificii din partea părinților, profesorilor, școlilor”, a declarat Flavian Georgescu, la Euronews România.
”E nevoie de o schimbare radicală și de ce este nevoie de această schimbare? Pentru că, așa cum am mai spus-o, copiii din ziua de astăzi nu mai sunt copiii de acum 35 de ani. Noi suntem obișnuiți să funcționeze lucrurile care au mers acum mulți ani. Nu mai funcționează așa. Observăm că elevii nu mai au rezultate, observăm că nici tehnicile părinților nu mai sunt updatate la realitatea de astăzi și e nevoie de o schimbare masivă în educație”, a explicat cadrul didactic.
„Se face performanță și la stat, însă mai cu seamă în zona privată, pentru că e nevoie de o muncă asiduă cu acești copii și nu mă refer doar la olimpiadă, poate și la notele mari obținute la examenele naționale, e nevoie mai mult decât ce oferă educația de stat în momentul de față. De asta spun, la nivel de masă, în România, e nevoie de o schimbare masivă”, a adăugat Flavian Georgescu, în platoul Euronews România.
suntem praf