La inițiativa unei școli, sute de elevi din 8 județe se pregătesc împreună pentru Evaluarea Națională

ID 1447239 © Maxexphoto | Dreamstime.com

În fiecare joi seară, sute de elevi din 13 școli se întâlnesc online, la lecții virtuale comune de matematică și se pregătesc împreună pentru Evaluarea Națională, relatează publicația Bihoreanul.

Potrivit sursei citate, la inițiativa Școlii Dacia din Oradea, profesori din mai multe unități de învățământ țin împreună lecții de pregătire pentru Evaluarea națională, la care participă elevi de clasa a VIII-a din opt județe.

„Proiectul a început acum doi ani, printr-o colaborare între școala noastră și școala gimnazială din Bulz, în cadrul căreia am organizat în comun pregătirea elevilor de clasa a VIII-a pentru examenul de matematică de la Evaluarea națională. Din acest an, a devenit un proiect regional”, a declarat pentru Bihoreanul directorul Școlii Gimnaziale Dacia, Alin Novac Iuhas.

Profesori din toate aceste 13 școli, organizați după un orar prestabilit, țin lecțiile de matematică în fiecare joi, între orele 18 și 20, la care elevii participă gratuit.

Totodată, în cadrul proiectului, s-a organizat deja și o tabără de pregătire, la Băile Felix, unde peste o sută de elevi au combinat meditațiile la matematică cu distracția în bazine. „Îmi doresc să găsim finanțare pentru acest proiect, pe viitor, astfel încât să putem organiza aceste tabere fără costuri pentru părinți”, a mai spus Novac Iuhas.

s d f d d s d f f v f

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.