Elevi din București au strâns fonduri pentru Spitalul Marie Curie, de Ziua Învățătorului

captură video TVR Info

Ziua Învățătorului s-a transformat în Ziua Speranței, după ce copiii din școli și grădinițe din București au oferit o lecție emoționantă de solidaritate și empatie. Prin ateliere de creație, dans, muzică, picturi pe față, o expoziție de roboți și alte activități, cei mici au reușit să transforme o zi festivă într-un eveniment caritabil de amploare, organizat cu un scop nobil: sprijinirea finalizării noii clădiri a Spitalului Marie Curie.

Evenimentul, desfășurat sub titlul „Preia inițiativa! Împreună construim speranța”, a fost inițiat de Geanina Georgescu, inspector școlar în sectorul 2 și mamă care a trecut prin lupta dureroasă a unei nașteri premature. Experiența personală i-a oferit o înțelegere profundă a nevoilor din spitalele de copii din România și a determinat-o să acționeze.

„Este ziua învățătorului, o zi specială pentru noi, mai ales pentru mine, pentru că am ales împreună cu colegii mei, fondatorii universităților de învățământ particular dar și de stat, să învățăm în acest contex copiii, în continuare, să dobândească acele competențe ale voluntariatului. Împreună să construim speranța, așa se numește și evenimentul. Chiar eu sunt una dintre mămiciile care am stat foarte mult în spital în momentul în care am născut. Am avut nevoie de îngrijire medicală și am văzut tumultul medicilor în spital”, a declarat Geanina Georgescu pentru TVR Info.

Inițiativa, susținută atât de instituții de învățământ publice, cât și private, are ca obiectiv strângerea a 300.000 de euro, fonduri necesare pentru dotarea noii clădiri a Spitalului Marie Curie, în special a secției de reanimare pentru nou-născuți.

„Dacă reușim să îi educăm în acest spirit de a ajuta, în primul rând trebuie să înțeleagă că fac parte dintr-o comunitate în momentul în care își înțeleg rolul, înțeleg că și ei trebuie să contribuie cu ceva”, a explicat Dan Predinger, fondator al unei grădinițe și școli private.

Efortul copiilor nu a trecut neobservat. Medicii de la Spitalul Marie Curie, care zi de zi luptă pentru viața celor mai vulnerabili pacienți – prematuri și nou-născuți cu afecțiuni critice – privesc cu recunoștință și speranță această mobilizare.

„Copiii noștri vor fi operați în condiții mult mai bune în mediul prielnic, prematuri și cu afecțiuni critice. Toate donațiile care vin de aici vin în echipamentele care nu au fost achiziționate până în acest moment”, a declarat, pentru  TVR Info, dr. Cătălin Cîrstoveanu, șeful Clinicii de Reanimare nou-născuți de la Marie Curie.

Lecția predată de cei mici este una simplă, dar profundă: binele se învață prin exemplu și se construiește împreună.

Ziua Învățătorului. David: Să fim parte din soluție, nu din problemă

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.