
Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, afirmă că sunt false enunțurile conform cărora titularizarea este organizată degeaba, în condițiile în care nu există posturi pentru profesorii titulari.
”Nu e adevărat. Mie nu-mi plac exagerările. Pot fi de acord că este nevoie să avem mai multe posturi care să aibă viabilitate mai lungă, care să permită titularizarea, dar nu putem spune că nu sunt posturi pentru titularizare, în condițiile în care, ani de-a rândul, procentul între posturile scoase la concurs mergea în jur de 15-25-până la 30%. Și anul acesta, avem aproximativ 9200 de poziții pe care se poate face titularizarea. Deci da, pot să fiu de acord că trebuie să gândim și să discutăm cu școlile și o să vedeți pe 19 mai cum gândesc acest lucru, să scoată posturile care chiar sunt viabile la titularizare, dar nu putem spune că nu au fost și nu sunt”, a declarat David, într-o intervenție pe pagina de Facebook a Ministerului Educației și Cercetării.
Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, a anunțat că pe data de 19 mai va prezenta raportul prin care va face un diagnostic al sistemului de educație din România.
”Voi prezenta raportul luni, 19 mai, la ora 15:00. Și acolo am să vorbesc despre cum văd eu lucrurile și ce cred că ar trebui făcut — lucruri pe care le voi face eu sau, poate, le vor face alții, dar lucrurile trebuie spuse”, a declarat David, la Gala Merito.