Creștere alarmantă a cazurilor de rujeolă în Neamț. Peste 660 de îmbolnăviri în primele două luni

Rujeola continuă să se răspândească rapid în județul Neamț, Direcția de Sănătate Publică (DSP) raportând 662 de cazuri doar în primele două luni ale anului. Potrivit instituției, peste 80% dintre îmbolnăviri au fost înregistrate la copii.

DSP Neamț atrage atenția că numărul cazurilor este în creștere continuă, o tendință care a început anul trecut, când s-au înregistrat 1.332 de îmbolnăviri.

„Această evoluție epidemică alarmantă a continuat și în 2025, cu 662 de cazuri doar în primele două luni ale anului, ceea ce sugerează o extindere continuă a rujeolei. Peste 80% dintre cazurile recente sunt la copii: în ianuarie 2025 s-au înregistrat 323 de cazuri la copii și în februarie, alte 263”, se arată în comunicatul DSP Neamț, potrivit Agerpres.

Analiza retrospectivă a evoluției bolii în județ arată fluctuații semnificative ale incidenței rujeolei. Între 2014 și 2015 nu s-au înregistrat cazuri, dar în 2016 au apărut patru îmbolnăviri. Anul 2017 a marcat o creștere bruscă, cu 123 de cazuri, iar în 2018 numărul acestora a ajuns la 302.

Vârful epidemiei a fost atins în 2019, cu 469 de cazuri, urmat de o scădere la 117 cazuri în 2020 și o perioadă de trei ani (2021-2023) fără nicio îmbolnăvire raportată. Situația s-a schimbat radical în 2024, când s-au înregistrat 1.332 de cazuri, cel mai mare număr din ultimul deceniu.

Spitalele, sub presiune

În prezent, un întreg etaj al Secției de Pediatrie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț este ocupat de copii diagnosticați cu rujeolă.

Potrivit DSP Neamț, această evoluție indică o scădere a acoperirii vaccinale și o transmitere activă a virusului în comunitate.

Specialiștii în sănătate publică subliniază importanța vaccinării ca principală metodă de prevenire a îmbolnăvirilor.

Autoritățile fac apel la părinți să își vaccineze copiii, mai ales în contextul actual, în care rujeola continuă să se răspândească rapid în județ.

15 decembrie 1827: Școlile din Boston cer vaccinarea tuturor elevilor împotriva variolei

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.