
Contestațiile depuse de absolvenții de liceu din județul Sibiu la sesiunea iunie-iulie a examenului de BAC 2025 au dus la modificări importante ale notelor finale. În unele cazuri, diferențele au depășit două puncte, cea mai mare creștere fiind de 2,15 puncte la proba de Limba și literatura română: un elev a urcat de la nota 5,85 la 8,00.
Conform datelor analizate de Turnul Sfatului, contestațiile depuse de candidați din județul Sibiu au produs schimbări semnificative în rezultatele examenului de Bacalaureat. Cea mai mare diferență a fost înregistrată la Limba română, unde un elev de la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Sibiu a urcat de la nota 5,85 la 8,00, în urma unei reevaluări care i-a adus 2,15 puncte în plus.
Din cele 294 de contestații analizate la această probă, 70,40% dintre note au fost modificate în creștere, iar 29,60% au fost diminuate. În 2,04% dintre cazuri, nota a crescut cu peste 1,5 puncte.
Alte cazuri semnificative:
– un elev de la Liceul „August Treboniu Laurian” Agnita, care a trecut de la 6,95 la 8,90 (+1,95 puncte);
– un absolvent de la Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, care a obținut 8,55 după ce nota i-a fost majorată cu 1,80 puncte;
– alte 27 de lucrări au primit creșteri între 1,00 și 1,55 puncte.
Au existat și scăderi semnificative, potrivit Turnul Sfatului. Cea mai mare diferență negativă a fost de -1,50 puncte, înregistrată de un elev de la Liceul Teoretic „Axente Sever” Mediaș, care a coborât de la 7,70 la 6,20. Alte cazuri includ:
– un elev de la Liceul Tehnologic „Johannes Lebel” Tălmaciu, care a ajuns de la 4,65 la 3,40 (-1,25 puncte);
– un elev de la „Onisifor Ghibu” Sibiu, care a pierdut 0,95 puncte și a scăzut de la 8,00 la 7,05.
La proba de Limba maternă germană, din cele 41 de contestații, cele mai mari modificări au fost:
+1,25 puncte pentru un elev de la Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” (de la 7,50 la 8,75);
+1,20 puncte pentru doi elevi de la Liceul „Onisifor Ghibu”;
o scădere de 1 punct tot la „Onisifor Ghibu”, de la 8,00 la 7,00.
Și la probele de Istorie și Matematică s-au înregistrat schimbări semnificative.
La Istorie:
– un elev de la Liceul de Artă Sibiu a crescut de la 7,95 la 9,40 (+1,45 puncte);
– un altul de la Colegiul Național Pedagogic „Andrei Șaguna” a primit +1,40 puncte;
– cea mai mare scădere, -1,15 puncte, tot la „Șaguna”, unde un elev a coborât de la 7,25 la 6,10.
La Matematică, cea mai mare modificare a fost +1,00 punct, pentru un elev de la Colegiul Tehnic „Cibinium”, care a ajuns de la 3,10 la 4,10.
În ceea ce privește proba la alegere, din cele 196 de contestații, cele mai semnificative au fost:
+1,15 puncte la biologie pentru un elev de la Liceul „Axente Sever” Mediaș;
+1,05 puncte la informatică pentru un elev de la Colegiul Tehnic Energetic Sibiu;
+1,00 punct la geografie pentru un elev de la Liceul Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu.
În total, în județul Sibiu au fost depuse 748 de contestații, majoritatea la Limba română, profil real. Reevaluările au dus nu doar la schimbări de notă, ci și la modificarea mediei finale.
Singura medie de 10 obținută în acest an în județul Sibiu a fost posibilă tot în urma unei contestații, semnalând importanța acestui proces în evaluarea corectă a elevilor, precizează jurnaliștii sibieni.